Urządzenia ułatwiające kontrolowanie stanu zdrowia

W celu ułatwienia opieki nad osobą niesamodzielną w warunkach domowych, można zaopatrzyć się w narzędzia ułatwiające kontrolowanie stanu zdrowia
i parametrów życiowych. Podczas wizyty u specjalisty warto zapytać

o możliwość włączenia dodatkowego sprzętu do codziennej opieki nad bliską osobą. Wymienione poniżej urządzenia sa łatwe w użyciu, jednak dobrze skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką przed dokonaniem zakupu.

Ciśnieniomierz – urządzenie pozwalające na pomiar ciśnienia tętniczego samodzielnie w warunkach domowych. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, kto będzie z niego korzystał, żeby odpowiednio dobrać wielkość urządzenia
i pozostałe parametry, takie jak czytelność wyświetlacza czy złożoność wyświetlanych na ekranie informacji.

Pulsoksymetr – urządzenie do pomiaru saturacji (nasycenia krwi tlenem) oraz tętna. Korzystają z niego między innymi osoby ze schorzeniami układu oddechowego
i sercowo-naczyniowego, pacjenci z nadciśnieniem i cukrzycą oraz pacjenci wymagający stałej opieki medycznej. W warunkach domowych korzysta się
z pulsoksymetrów napalcowych, w szpitalach czy domach opieki stosuje się często także pulsoksymetry stacjonarne o nieco bardziej złożonym funkcjonowaniu.

Glukometr – pozwala kontrolować poziom glukozy we krwi i ustalać odpowiednią dawkę insuliny/ leków, jaką należy podać, dlatego jest niezbędny dla osób zmagających się z cukrzycą. Na rynku dostępne są różne modele, od podstawowych do bardziej zaawansowanych, mierzących dodatkowe parametry lub pozwalających na połączenie z aplikacją mobilną. Przy zakupie należy kierować się potrzebami pacjenta oraz komfortem użytkowania.

Zegarki typu Smartwatch – różne wersje dostępne na rynku pozwalają na wybór urządzenia dostosowanego do potrzeb. Mają możliwość pomiaru ciśnienia, pulsu, tętna, saturacji, poziomu glukozy, a nawet EKG. Są łatwe w użyciu i najczęściej łączą się z aplikacją mobilną, która pozwala na śledzenie oraz zapisywanie wyników.

System ciągłego monitorowania glikemii (ang. Continuous Glucose Monitor, CGM) – urządzenie przeznaczone dla osób zmagających się z cukrzycą. Monitoruje poziom cukru we krwi w czasie bardzo zbliżonym do rzeczywistego, rejestrując dane przez cały dzień i noc co kilka minut. Nadajnik umieszczony na ciele wysyła informacje do urządzenia monitorującego. Niektóre urządzenia pozwalają także na połączenie z aplikację mobilną, dzięki czemu możliwa jest kontrola stanu pacjenta na odległość.

Kardiomonitor – urządzenie monitorujące parametry życiowe pacjenta. Jest to urządzenie przenośne, co pozwala na używanie go także w warunkach domowych. Dzięki sygnałom dźwiękowym i wizualnym pozwala na szybką reakcję w sytuacji wystąpienia nieprawidłowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *